Ayaktaki Mantara Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Ayaktaki Mantara Ne İyi Gelir?

Ayakta mantara ne iyi gelir, bu soru için verilebilecek birbirinden farklı birçok cevap bulunmaktadır. Mantar hastalığı bazı cilt hastalıkları gibi bulaşıcı bir niteliğe sahiptir. Mantar hastalığı insan vücudunun değişik bölgelerinde oluşabilir. Bu hastalığın en sık görüldüğü organ ise ayaktır. Bu durumun en temel sebeplerinin başında ise bu bakterilerin en kolay bu bölgelerde yerleşip üreyebilmesi gelmektedir.

Ayakta mantar hemen hemen her yaş grubunda ve cinsiyette karşılaşılan bir sağlık sorunu olmakla birlikte daha çok yetişkin erkeklerde görülür. Bu durumun en temel sebebi olarak ayakların çok uzun süre ayakkabı içerinde kalması gösterilebilir. Ayak mantarının tedavisinde uygulanması önerilen birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin bir kısmı modern tıbbın sunduğu imkânlar ölçüsünde gerçekleşirken bir kısmı da daha geleneksel yöntemlerdir.

Ayakta mantarına karşı etkili uygulamalar nelerdir?
 • Ayakta mantarın tedavisinin kolaylığının yanı sıra de bu hastalığa tekrar yakalanma ihtimali de çok fazladır. Bu nedenle bu hastalığa karşı korunmak ve bir daha ayak mantarı hastalığına yakalanmamak da en az hastalığın tedavisi kadar önemli bir husustur. Bu nedenle bireylerin bu hastalıktan korunma konusunda bilinçlendirilmesi gerekir.
 • Ayak mantarına en iyi gelen şey elbette ki ki temiz sudur. Ayak mantarı nemli ortamda daha hızlı ürer. Burada kastedilen su ayak temizliğinde kullanılması gereken sudur. Gün içerisinde düzenli olarak ayakların yıkanması ayak mantarına çok iyi gelir. Fakat ayakların yıkanması işleminden sonra bir havlu ile suyunun alınması gerekir. Aksi halde yani ıslak halde çorap giyildiğinde mantar oluşumu hızlanır. Ayaklar yıkanırken doğal sabunlardan yardım alabilirsiniz.
 • Ayakta mantara tuzlu su çok iyi gelir. Tuzlu ılık su hem günün yorgunluğunu alır hem de ayakta bulunun enfeksiyonu dezenfekte eder. Bunun için her gün bir miktar su içerisine tuz atın ve ayağınızı yaklaşık 15 dakika bu suda bekletin. Daha sonra durulayıp kurulayın. Aynı işlemi tuz yerine karbonat kullanarak da yapabilirsiniz. Fakat ayak mantarı açıkça yaraya dönmüş ise bu su sizin canınızın yanmasına neden olabilir.
 • Ayakta mantara ne iyi gelir diye düşünenler için bir diğer denenmiş yöntemde aloe vera bileşenli ürünler kullanmaktır. Yine elma sirkesi ile ayağınızı silebilir ya da aynı sefa çayı ile ayağınızı düzenli olarak yıkayabilirsiniz.
 • Fakat bu uygulamaların yanı sıra ayak temizliğine azami dikkat edilmesi gerektiğini de akıldan sakın çıkartmayın. Aksi halde iyileşen mantarların yerine bir yenisi oluşabilir.

Ayaktaki Mantara Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadın Hastalıkları Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Hastalıkları Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6