El Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

El Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

El tırnak mantarı, latincesi Tinea Rabnum olan bir mantarin tırnaklara bulaşması ile ortaya ortaya çıkan hastalığa denir. Onikomikoz adı verilen enfeksiyon tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma ve şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Bir el tırnağına bulaştıktan sonra diğer tırnaklara bulaşması çok kolaydır. Hatta temizliğe dikkat edilmezse diğer elin tırnaklarına bile bulaşabilir. Tırnak mantarları çok çabuk bulaşabilen hastalıklardır. Bu nedenle zaman kaybedilmeden bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekir. Zira doktora başvurulmaz ise vücutta başka sağlık problemlerine, ikincil enfeksiyonlara yakalanmaya çok kolay bir zemin hazırlar. El tırnak mantarı hastalığının tedavisinde antifungal adi verilen ilaç grubu kullanılır. Oldukça etkili olan bu ilaç grubu yaklaşık 3 aya yakın bir süre kullanılır. Tırnak mantarı tedavi edildikten sonra dikkat edilmezse tekrarlama olasılığı vardır. Antifungal ilaçlar kullanılırken ayda bir kez karaciğer fanksiyon testlerine baktirilmasi gerekmektedir. İlaç tedavisi yeterli olmayacak şekilde ilerlemiş bir el tırnak mantarı varsa bir sonraki tedavi şekli cerrahidir. Ancak bu cerrahiler sonucu iyileşme süreci biraz daha uzar. Hayat konforunu etkiler.

El tırnak mantarı nasıl geçer?

Tedavilerden biri de ND Yog Lazerlerdir. Ağrısız ve yan etkisi olmayan bu yöntemi hamileler, yaşlılar, çocuklar çok rahat kullanmaktadırlar. Antifungal ilaçlar gibi karaciğere zarar vermezler. ND Yog lazerler 1 hafta ara ile 4 seans olarak önerilir. Ayrıca kişisel temizliğe dikkat etmek, ortak kullanılan tırnak makası ve havlu gibi malzemelerden uzak durmak da tedavinin gidişatını ve hızını etkilemektedir.

El tırnak mantarı için neler yapılabilir?

Genel tedavisi iki safhada gerçekleşir bu tedaviler; estetik tedavi ve mantarın tedavisidir. Estetik tedavinin amacı tırnaklarda meydana gelen şekil bozukluklarını gidermektir. Pomadlar ve antifungal merhemler mantarı tedavi etmede kullanılır. Bunun yanında bitkisel tedavi yöntemleri de bulunur; zeytinyağı ve çay ağacı otu karıştırılır gün aşırı el ve tırnaklara sürülür. Yine bir kova suya bir çay bardağı elma sirkesi koyup tırnaklar on dakika bu suda bekletilerek de fayda sağlayabilirsiniz.

El Tırnak Mantarı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Küf Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Küf Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6